Ortopedická
ambulance

Artroskopické operace

 

Pojem artroskopické operace zahrnuje operační postupy prováděné na kloubech nebo jejich blízkém okolí za pomoci optiky a speciálních nástrojů. Jedná se o operaci miniinvazivní, kdy k přístupu k operovanému kloubu není zapotřebí rozsáhlého operačního přístupu. Tímto postupem dochází k významnému snížení bolestivosti a pooperačních komplikací, jako je infekce nebo ztuhlost kloubu. Většinou je potřeba několika malých, cca. 5 mm vstupů, kterými je do kloubu zaváděna optika, která je spojena s kamerou, světlovodnýmm kabelem a monitorem, který přenáší zvětšený obraz kloubu. Pomocí speciálních nástrojů je pak prováděn požadovaný operační zákrok. Tato velmi šetrná operační metoda je stále častěji používána a díky technologickému pokroku dnes již vytlačila nebo plně nahrazuje některé otevřené operační postupy.

 

V následujícím přehledu Vám stručně představíme základní artroskopické operace, které se dnes provádějí a které jsou v možnostech naší ortopedické ambulance.

 

Artroskopické operace kolenního kloubu:

 

Ošetření poškozeného menisku: odstranění poškozené části, sešití ruptury menisku

 

Ošetření poškozené chrupavky kolene: Odstranění poškozené chrupavky, stimulace růstu vaziva do místa po vymizelé chrupavce. Fixace zlomenin chrupavky. Náhrada místa s poškozenou chrupavkou kostně chrupavčitými štěpy přenesenými z jiného místa kloubu.

 

Náhrada předního a zkříženého vazu

 

Ošetření nestabilní čéšky

 

Fixace některých nitrokloubních zlomenin kolene

 

Artroskopické operace ramenního kloubu:

 

Ošetření nestabilního ramene, jak po úrazu tak i při vrozené dispozici.

 

Ošetření ruptur šlach svalů v oblasti ramene, tzv. rotátorové manžety.

 

Ošetření tzv. impingement syndromu ramene, kdy v důsledku úrazu, přetížení nebo vrozené dispozice, dochází k útlaku svalů a šlach v oblasti ramene a vzniku bolestí (hlavně noční).

 

Artroskopie loketního kloubu:

 

Odstranění volných nitrokloubních tělísek, vzniklých po úrazu nebo v důsledku jiných onemocněních.

 

Uvolnění hybnosti loketního kloubu, nejčastěji po úrazech lokte

 

Ošetření kloubu lokte při jeho artróze.

 

 

 

Artroskopie kyčelního kloubu

 

V současnosti je stále více prováděná. Dokáže řešit některé onemocnění kyčelního kloubu, které nejsou zvladatelné konzervativní terapií a operační výkon v podobě náhrady kyčelního kloubu není indikován. Nejčastějšími indikacemi jsou bolesti kyčelního kloubu při tvarových odchylkách kyčelního kloubu buď na vrozeném nebo úrazovém podkladě. Artroskopická operace zde dovoluje velmi dobrý přehled a ošetření za zachování minimální invazivity s rychlým pooperačním průběhem. Při některých onemocněních kyčle je tato metoda zcela nenahraditelná.

 

Artroskopie hlezenného kloubu

 

Ošetření artrotických a chrupavčitých změn kotníku.

 

Ošetření poúrazových srůstů, odstranění volných nitrokloubních tělísek.

 

Artroskopickou operací lze ošetřit i zadní část hlezenného kloubu a přilehlé struktury, které mohou způsobovat obtíže a klasickou otevřenou operací je za velkého rizika komplikací nelze dostatečně ošetřit.

 

Artroskopie oblasti patní kosti

 

Odstranění výrůstků v oblasti úponu Achillovy šlachy – zanechává minimální kožní jizvy, které v této oblasti většinou způsobují druhotné obtíže.

 

Odstranění patní ostruhy

 

Velmi efektní operace v situaci, kdy selžou veškeré konzervativní postupy léčby tohoto onemocnění.

 

 

 

 

 

 

 

 

<< Zpět na zajímavosti